Již více než rok testuji různá čidla a zařízení fungující na platformě Zigbee. Zkušenosti jsou pozitivní :) Vše komunikuje přes protokol MQTT, takže možnosti integrace a využití jsou opravdu veliké. Pomocí pohybových čidel, tlačítek nebo i kontaktů můžete rozsvěcet/zhasínat žárovky, nebo ovládat různé spotřebiče. Velikou výhodou ZigBee zařízení je jejich energetická nenáročnost - baterie vydrží většinou více než rok a dále velmi kompaktní rozměry i nenápadné provedení.
Brána
Jako bránu používám modul CC2531 nebo CC2530, který je připojen do centrální jednotky a využívá softwarové řešení https://www.zigbee2mqtt.io/ . Více se mi osvědčil modul CC2530 s kvalitnější anténou, který zajistí dostatečné pokrytí signálem. Při problémech s pokrytím signálem lze využít ZigBee žárovky nebo zásuvky jako router/opakovač/posilovač signálu. Případně je možné zapojit samostatně kamkoliv modul CC2530 a ten se o posílení signálu také postará.Čidla
Teplota
Asi největší využití mají teplotní čidla. S úspěchem využívám čidla od Xiaomi, které měří teplotu, vlhkost a tlak vzduchu. Velikost čidla je cca 2x2cm. Jako baterie je použita CR2032 a vydrží přibližně 1 rok.
Dveřní/okenní kontakty
Nejlepší zkušenost mám opět s čidlem od Xiaomi. Rozměrově opět velmi příjemné čidlo. Baterie má také výdrž více než rok. S úspěchem se dá využít jednak na dveře, tak na okna, ale třeba i na dvířka lednice/mrazničky a mít nastavené následné alarmy - prakticky se dá využít např.právě pro kontrolu dovření.
Čidlo zaplavení
Opět se jedná o čidlo od Xiaomi - rozměr je opět velmi příjemný - průměr cca 4cm. Výdrž baterie opět minimálně 1 rok. Myslím, že by se tato čidla dala použit i pro detekci dosažení hladiny určité úrovně (jakýsi horní koncák)
Pohybová čidla
jsem zkoušel jak od Xiaomi, tak od Ikea. Od Xiaomi mají v sobě navíc čidlo intenzity světla, což se také může hodit.
Bezdrátová tlačítka
jsem vyzkoušel a používám jednak od Xiaomi - multifunkční tlačítko - lze na určitý počet ťuknutí/kliknutí nastavit jinou akci, nebo třeba tlačítko od Ikea, které lze úspěšně použít jak vypínání/zapínání osvětlení, tak i ke změně intenzity světla.
Žárovky
vyzkoušel jsem jak žárovky od Xiaomi, tak cenově dostupnější žárovky z IKEA. a vše funguje perfektně. U žárovek se dá velmi dobře nastavit intenzita světla a u některých i teplota barev světla. Výhoda použití Zigbee žárovek je, že fungují jako routery (posilovače signálu).
Zásuvky
jsem vyzkoušel od Xiaomi (umí měřit i spotřebu) a od Osram Smart+ Plug. Stejně jako žárovky, tak i zásuvky fungují jako router/opakovač/posilovač signálu.Další a další zařízení stále přibývají :) Je možné sehnat různé led pásky, čidla CO/plynů, relátka, ovládání rolet apod. - seznam aktuálně podporovaných najdete na tomto odkaze: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html
Jak může vypadat komunikace mezi jednotlivými zařízeními je vidět na obrázku níže:
Žádné komentáře:
Okomentovat